Разговор:Полуспроводник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Според Толковниот речник на македонскиот јазик, том IV, стр. 268-269, постои само терминот „полуспроводник“ (Материјал, тело што во некој степен спроведува струја, топлина и сл.), го нема „полупроводник“, па оваа статија треба да биде „Полуспроводник“. Полупроводник може да пренасочува на „полуспроводник“, но да се даде информација дека истиот е правописно погрешен.

П. Неделковски 12:48, 13 септември 2015 (CEST)