Разговор:Пејзаново

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Што пишува Шапкарев[уреди извор]

Кузман Шапкарев пишува дека тука Османлиите тука населиле Бугари: "...засѣлено съ Българи съ цѣль да пазять градъ-тъ отъ Грьцки смущения...".[1]

Наводи[уреди извор]