Разговор:Омуртаг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Хан, кхан, кан, КАНАСУБИГИ, КАНАС У БОГА или КНЕЗ (КЪНЕЗЬ)?[уреди извор]

Има подати дека Омуртаг си го е носил титула "КАНАС", как се е видно из каменот "КАНАСУБОГА". "ОТ БОГА ВЛАДЕТЕЛ" http://www.protobulgarians.com/Statii%20ot%20drugi%20avtori/K%20Gerbov%20-%20KANAS%20-%20KNYAZ.pdf

И http://www.spisanie8.bg/%D0%BC%D0%B0%D0%B3%D0%B0%D0%B7%D0%B8%D0%BD/%D1%81%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B5/170-%D1%81%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B5-8-%D0%B1%D1%80%D0%BE%D0%B9-62015-%D0%B3.html

Поздрав! --212.5.158.160 (разговор) 16:26, 30 јуни 2015 (CEST)