Разговор:Националсоцијализам

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Оспорена неутралност[уреди извор]

Вториот пасус на делот Нацизмот како идеологија содржи прилично едностран поглед на нештата, наведувајќи ги читателите да добијат крајно историски неточен заклучок дека нацизмот е социјалистичко движење. Фашизмот и нацизмот (кој во својата основа е фашизам со радикални расистички и антисемитски елементи) покрај својата карајно десна социјална природа се наоѓаат во десниот економски спектрум. [1] [2] Според мене делов не треба воопшто да стои, но не би преземал таква мерка додека не се постигне консензус или додека не подготвам соодветна замена за пасусот. — Pta345MK (разговор) 11:37, 23 април 2021 (CEST)[одговори]