Разговор:Мајанска цивилизација

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Cscr-featured.svg Оваа статија е избрана статија на Википедија на македонски јазик. Таа ги задоволува соодветните критериуми и со согласност од вики-заедницата беше избрана за една од најдобрите статии на Википедија на македонски јазик. Доколку сакате нешто да дополните или промените во истата, слободно направете го тоа!

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

  • цитирана веб страница наместо cite web, назив на шаблон на македонски јазик.
  • цитирана книга наместо cite book, назив на шаблон на македонски јазик.
  • цитирано списание наместо cite journal, назив на шаблон на македонски јазик.
  • Податотека наместо Image, вики клучни зборови на македонски.

Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 01:00, 27 јули 2009 (UTC), управуван од Brest.

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

карти наместо мапи, англизам.

  • Наводи наместо Референци, англизам.

Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 17:06, 2 јуни 2010 (CEST), управуван од Brest.

Луѓе, сигурни сте дека на македонски се вика мајанска цивилизација? Никогаш не сум го слушнал овој израз. Секаде се споменува како цивилизација на маите, а мајанска, ептен ми е сомнителен овој израз. Ме чуди, колку лесно на македонскава википедија се прогласуваат избрани статии, без да се направат сите можни проверки.

ГП (разговор) 00:11, 2 јануари 2011 (CET)

Господине, ќе ве замолам да извадите придавка од зборот Маја или во множина Маи. Па сега видете сами.--Никола Стоіаноски 00:45, 2 јануари 2011 (CET)
А тоа за чудењето, додека сите 2 милиони луѓе во Македонија гледаат сеир, само преку сила 10 луѓе пишуваат на Википедија и ве уверувам дека сè што е избрано е целосно проверено и за сè што е напишано на Википедија сме дале сè од себе за да некој користи бесплатно, а при тоа да ни рече фала што преведовте или напишавте нешто на македонски. Поздрав--Никола Стоіаноски 00:51, 2 јануари 2011 (CET)