Разговор:Масакр кај Дервишка Нива

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

212.25.60.93 (разговор) 03:29, 10 јануари 2015 (CET)Reply[одговори]

Ревертиране[уреди извор]

Википедија:Проверливост

Понекогаш некој исказ може да се провери само на место со сомнителна доверливост, на пример ("блог") или жолт печат (таблоиди). Ако исказот е небитен, тогаш едноставно тргнете го од статијата— нема потреба да се трошат зборови на тврдења кои се со ограничен интерес и сомнителна вистинитост. Но ако баш мора да ги задржите овие искази, тогаш јасно назначете кои се изворите на овие тврдења. Пример:

Според блогот "Тинтири минтири", просечниот Македонец стапува во брак после триесетата година а своето прво сексуално искуство го стекнува на 17 години.


Во поглед на проверливоста и доверливоста поставете си ги следниве прашања: дали изворот е некој познат стручњак во дадена област? ДА Дали изворот има груби грешки? НЕ Дали изворот ги следи новинарските или академските стандарди на етичко истражување? ДА Во случај на извор кон кој се референцира поради изразување на мислење поставете си ги следниве прашања: дали изворот е значаен (познат, релевантен)? ДАДали е репрезент на голема група на луѓе? ДА


Истиот Бранков е цитиран на МК вики овде - Тетово, требува да е убав извор. --Подпоручикъ (разговор) 11:23, 18 ноември 2009 (UTC)

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

  • Наводи наместо Референци, англизам.

Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 17:00, 2 јуни 2010 (CEST), управуван од Brest.Reply[одговори]

Това не е "масакр" над македонци, а над сърби и сърбомани. Защо няма нищо написано от този факт в статията ?!? Марс

Направив неколку појаснувања во статијата за фактите што недостасуваат во неа и додадов извори за ова. Jingiby (разговор) 09:28, 31 јануари 2021 (CET)Reply[одговори]