Разговор:Масакр во Ваташа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

  • Наводи наместо Референци, англизам.

Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 16:59, 2 јуни 2010 (CEST), управуван од Brest.[одговори]

Љубен Апостолов[уреди извор]

Апостолов е Македонец. Не видувам причина ова да се крие. Jingiby (разговор) 20:35, 29 март 2012 (CEST)[одговори]

Кој крие и што крие? Или немаш друга работа, па само тресеш?--Р ашоAero-stub img.svg 20:37, 29 март 2012 (CEST)[одговори]

Протест[уреди извор]

Искам да изкажа възмущението си от препратката "бугарската фашистичка полиција" ,която отвежда към статията "Бугари". Какво се опитвате да покажете с това? Че всички фашисти са били българи? Авторите освен с историческо невежество се характеризират и с ниска компетентност към определени факти. Препратката е грешна!!! 213.145.99.90 (разговор) 00:08, 31 март 2012 (CEST)[одговори]

Слика од Ваташа[уреди извор]

Дечки сликава која е поставена од Ваташа, ја најдов во оригинална димензија и релевантен извор. Таму не пишува дека е Ваташа туку дека е масовна егзекуцаија на Макеоднци од страна на Бугарските фашисти. Линкот од сајтот може да го видите овде: http://znaci.net/arhiv/fotografija/8526 (под самата слика е оригиналната дескрипција, и стои 1942 година. Оваа другава слика е од 1943, оа можеби тука настанала забуната, двете се слични по изглед. Веројатно е погрешното ливче сликано во музејот, бидејќи проверив и други извори сите даваат точен податок дека употребената слика е од момчињата од Ваташа. Како да постапам сега со мојата прикачена слика на друга страница? (http://znaci.net/arhiv/fotografija/15028). Па треба да го проверите и вашиот извор на вашата слика за тој настан. Како и да е имате подобра резолуција на сликата:

Масовни убиства врз Македонци од страна на Бугарските фашисти - 1942

--Forbidden History (разговор) 08:35, 29 октомври 2020 (CET)[одговори]

Гледам дека веќе ја имаш подигнато твојата слика на Ризницата, каде од бугарскиот корисник Jingiby има покренато расправа за бришење. Јас сметам дека ако фотографијата е погрешно да ја замениш соодветно и да ги наведиш сите извори кои си ги проверувал и тоа би било. --Ehrlich91 (разговор) 18:24, 29 октомври 2020 (CET)[одговори]
Но дали треба да чекам некаква реакција од него или админите, за да преправам извор и податоци за сликата? Не ги знам доволно овие работи и не сакам да направам поголем проблем. Ако може објаснување? Благодарам--Forbidden History (разговор) 13:08, 30 октомври 2020 (CET).[одговори]
Проблемот е во името на фајлот, сум напишал 1942, а всушност е настан од 1943, па затоа не знам како е правилно да се постапи. Дали да се избрише од Вики, па јас повторно да го поставам како ажурирана слика на веќе постоечката на страната за Масакрот во Ваташа или има друг начин?--Forbidden History (разговор) 13:47, 30 октомври 2020 (CET)[одговори]
Сакаш да кажеш дека фотографијата со наслов „Mass murders done by the Bulgarian Fascist in Macedonia 1942.jpg“ треба да биде обележана како 1943 година? Сепак, бидејќи моментално трае номинацијата за бришење, ќе мора да се почека од администраторите таму, инаку тоа лесно се менува во преместување на фотографии. --Ehrlich91 (разговор) 14:05, 30 октомври 2020 (CET)[одговори]
Токму така. Таа е слика од Ваташкиот Масакр кој е всушност случен во 1943 како потврда на тоја е факт е што веќе постои истата слика во помала резолуција и по избледена од мојата, затоа и сакав да ја прикачам. Првичната е од ДАРМ (така да поверифициран извор од тој АМИН) :D, ама ете Jingiby побрзо би избришал отколку да помогне да се реши проблемот.--Forbidden History (разговор) 14:15, 30 октомври 2020 (CET)[одговори]
Мислам дека треба да појасниш дека се работи за погрешната година, бидејќи вака дури ни мене не ми беше јасно што станува збор. --Ehrlich91 (разговор) 18:42, 30 октомври 2020 (CET)[одговори]