Разговор:Македонска преродбеничка азбука

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонска преродбеничка азбука?[уреди извор]

Ова не е никаква македонска преродбеничка азбука. Ова е азбука на Крсте Мисирков. Никой друг преродбеник не е пишувал на ова азбука! Коректното име би трябвало да е Мисиркова азбука.