Разговор:Левичарската партија.ПДС

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Оваа статија треба да се подели на две, или поточно, оваа статија да се вика Партија за демократски социјализам, а врската Левичарска партија (Германија) да не пренасочува кон оваа статија, туку да биде посебна статија.

Левичарска партија.ПДС беше име на Партијата за демократски социјализам од 2005 до 2007 година. Потоа оваа партија се обедини со ВАСГ и стана Левичарска партија, Партија на левицата или Левица, зависно од преводот. Моменталната состојба е грешка, бидејќи Die Linke e PDS+WASG, а не само PDS.

Соодветно на овој предлог е ситуацијата кај англиската википедија: en:Party of Democratic Socialism (Germany) и en:The Left (Germany) (Zdravko (разговор) 11:16, 11 мај 2010 (UTC))