Разговор:Куче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

==brest-bot проверка на правопис==

  • Податотека наместо Image, вики клучни зборови на македонски.

Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 20:42, 9 април 2009 (UTC), управуван од Brest.

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

  • цитирана книга наместо cite book, назив на шаблон на македонски јазик.

Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 12:36, 1 мај 2009 (UTC), управуван од Brest.

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

  • цитирана веб страница наместо cite web, назив на шаблон на македонски јазик.

Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 18:53, 1 мај 2009 (UTC), управуван од Brest.

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

  • Наводи наместо Референци, англизам.

Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 14:48, 2 јуни 2010 (CEST), управуван од Brest.

Куче[уреди извор]

Куче Од Википедија, слободната енциклопедија Припитомено куче Период: Late Pleistocene – Recent

Лабрадор Ретривер Заштитен статус Припитомен Научна класификација Царство: Животни Потцарство: Eumetazoa Колено: Хордати Потколено: ‘Рбетници Класа: Цицачи Поткласа: Живородни цицачи Ред: Carnivora Подред: Кучевидни Фамилија: Canidae Потфамилија: Caninae Племе: Canini[1] Род: Canis Вид: C. lupus Подвид: C. l. familiaris Триномен назив Canis lupus familiaris Синоними Canis familiaris Canis familiaris domesticus


Куче Куче или пес (Canis lupus familiaris)[2] е припитомен подвид на сивиот волк, кучињата се цицачи од редот на Carnivora (ѕверови односно месојади). Кучето е припитомено од човекот и служи како негово милениче. Кучињата се доста интелигентни и освен што служат за домашно милениче тие служат и како чувари на домот и семејството од кое е одгледувано и сл. Според најновите истражувања се смета дека низ цел свет има околу 400 милиони кучиња.[3] Кучето се разввило во стотици различни раси. Мерено од гребенот на кучињата се има заклучено дека има кучиња од неколку инчи како на пример Чивавата па се до кучиња со неколку стапки како Ирскиот Волчар. Бојата варира најчесто од бела до сива па се до црна и од кафена до жолто-кафена (темна и светла). И крзното може да им биде доста кратко или пак доста долго, влакната може да им бидат од виткани до прави и мазни па се до густи и рапави[4] Содржина [скриј] 1 Физички карактеристики 1.1 Вид 1.2 Слух 1.3 Мирис 1.4 Боја на крзно 1.5 Опашка 2 Видете исто така 3 Наводи [уреди]Физички карактеристики

Главна статија: „Анатомија на куче“.

Поврзано: Здравје на кучињата. Денешните кучешки раси покажуваат повеќе варијанти на големина, изглед и однесување повеќе од кое било друго домашно животно. Иако се далеку од нив, кучињата имаат малку сличности со своите предци, волците. Кучињата покрај сѐ се предатори, што значи имаат оштри заби и цврсти вилици за напаѓање, гризање и кинење на својата храна. Иако со текот на времето како што расите на кучињата се повеќе се разликуваат сепак сите тие ги имаат истите основни карактеристики на нивните предци, сивите волци. Тие имаат и цврсти мускули, добри коски, циркулаторен систем кој ги поднесува и трчањето и жилавоста и заби за гризање и кинење. [уреди]Вид Како повеќето цицачи, кучињата се дихромати и имаат црвено-зелен вид.[5][6][7] Различни видови на кучиња имаат различни облици и димензии на очите и исто така имаат и различни видови на мрежници на окото.[8] Кучињата со долги носа имаат таканаречени видни линии кои поминуваат низ мрежницата на окото што им дава доста широко видно поле од каде имаат одлична визија, додека тие со пократки носа имаат таканаречени „area centralis“, централни делчиња кои имаат три пати подлабоки нервни завршетоци како тие на видните линии, што има дава подетален вид доста сличен на тој на човекот. Некои раси, највеќе ртовите (загарите), имаат видно поле до 270° (споредувајќи го со видното поле оф 180° како што е на човекот), а всушност некои раси поточно тие со пократки носа имаа помало видно поле, скоро 180°.[5][6] [уреди]Слух [уреди]Мирис [уреди]Боја на крзно На сите кучиња бојата на крзното и крзното им се различни тоа зависи од влакната кои можат да бидат долги или кратки а некој може и да немаат влакна зависи какви ссе кучињата . [уреди]Опашка Има многу различни облици на кучешки опашки: прави, исправени, во форма на срп, извиткани и др. Кај некои раси, опашката е исечна за да се избегнат повреди (особено кај ловечките кучиња).[9] Може да се случи да некои кучиња се родат со краток опаш или воопшто без опаш.[10]

[уреди]Видете исто така

Листа на кучешки раси [уреди]Наводи

↑ Macdonald, David; Claudio Sillero-Zubiri (2004). „The Biology and Conservation of Wild Canids“. Oxford: Oxford University Press. стр. 45–46. ISBN 0198515561. ↑ „ADW: Canis lupus familiaris: Information“. Animaldiversity.ummz.umich.edu. проверено на 2008-11-05. ↑ Coppinger, Ray (2001). „Dogs: a Startling New Understanding of Canine Origin, Behavior and Evolution“. New York: Scribner. стр. p352. ISBN 0684855305. ↑ The Complete dog book : the photograph, history, and official standard of every breed admitted to AKC registration, and the selection, training, breeding, care, and feeding of pure-bred dogs. Publisher New York: Howell Book House, 1992. ISBN 0-87605-464-5 ↑ 5,0 5,1 A&E Television Networks (1998). Big Dogs, Little Dogs: The companion volume to the A&E special presentation, A Lookout Book, GT Publishing. ISBN 1-57719-353-9 (hardcover). ↑ 6,0 6,1 Alderton, David (1984). The Dog, Chartwell Books. ISBN 0-89009-786-0. ↑ „Dr. P's Dog Training: Vision in Dogs & People“. 1998. проверено на 2008-06-06. ↑ „Catalyst: Dogs' Eyes“. Australian Broadcasting Corporation. 2003-09-25. проверено на 2006-11-26. ↑ „The Case for Tail Docking“ (на English). cdb.org. проверено на 2008-10-22. ↑ „Bourbonnais pointer or ‘short tail pointer’“. Категории: Домашни животниКучињаЖивотниЦицачи Навигационо мени Направи сметкаНајаваСтраницаРазговорЧитајУредиИсторија