Разговор:Кордопски Калифат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Оваа статија е дел од ВикиПроектот Историја, кој има за цел да креира детален историски водич на Википедија. Ако сакате да земете учество во проектот, може да ја уредите оваа статија, или да прочитате нешто повеќе на страницата на проектот, каде што меѓу другото може да се приклучите на проектниот тим и/или да дадете свој придонес на страницата за разговор.

Халифат[уреди извор]

Мислам дека правилно е „халифат“, а не калифат.--Kiril Simeonovski (разговор) 14:17, 10 септември 2009 (UTC)

А јас мислам дека многу поприродно би било да е кордобски халифат. Бојан имаш за кажување? 19:40, 10 септември 2009 (UTC)

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

којшто наместо кој што, одделни зборови. Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 14:16, 2 јуни 2010 (CEST), управуван од Brest.

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

  • филизоф* во философ*, с наместо з, правописна грешка.

Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 00:30, 9 август 2010 (CEST), управуван од Brest.