Разговор:Зелен ’Рт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ВикиПроект Географија Оваа статија е дел од ВикиПроектот Географија, кој има за цел да создаде опсежен географски водич на Википедија. Ако сакате да земете учество во проектот, може да ја уредите оваа статија, или да прочитате нешто повеќе на страницата на проектот, каде што меѓу другото може да се приклучите на проектниот тим и/или да дадете свој придонес на страницата за разговор.

Име[уреди извор]

Во правописот на македонскиот јазик оваа држава се именува како Република Зелен ’Рт или Зелен ’Рт. Мислам дека така и треба да ја именуваме државата бидејќи и на португалски државата се вика Cabo Verde и е во еднина што во превод значи Зелен ’Рт. Плус и на англиски е во еднина, не е во множина или како придавка.--Никола Стоіаноски 15:35, 29 октомври 2009 (UTC)

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

  • Наводи наместо Референци, англизам.

Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 12:11, 2 јуни 2010 (CEST), управуван од Brest.