Разговор:Замрачување (роман)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Мислам дека оваа статија треба да се пренасочи во „Помрачување“. Зборот „замрачување“ не е литературен.--Kiril Simeonovski (разговор) 09:59, 8 јули 2009 (UTC)

Го преведов eclipse на два онлајн речници (идивиди и он нет), и на он нет ми испадноа замрачување, а на идивиди и двете, што значи дека и двете се литературни. А кога го бараш на гугл, за замрачување наоѓа 2610 резултати, а за помрачување наоѓа дупло помалку - 1260, што значи дека замрачување повеќе се употребува. Ова е само мое мислење, и не го сваќај лично, ако сакаш смени го, јас само прикажав некои аргументи. -- dav(разговор) 10:40, 8 јули 2009 (UTC)

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

  • цитирана веб страница наместо cite web, назив на шаблон на македонски јазик.

Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 03:58, 26 јули 2009 (UTC), управуван од Brest.

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

Промена на зборови од типот се додека во сè додека , е со надреден знак.

  • Наводи наместо Референци, англизам.

Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 12:05, 2 јуни 2010 (CEST), управуван од Brest.