Разговор:Жаби (комедија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ај да прашам овде:

1. Како се додава содржина (во смисла table of contents).

2. Како да има линк до нашата од другите верзии (англиската) на текстот?

Содржина се додава со вметнување на __СОДРЖИНА__ на местото каде сакаш да се појави. Инаку автоматски се додава ако имаш над 4 поднаслови. За да има линк кон оваа статија на другите википедии, во нив треба да внесеш [[mk:Жаби (комедија)]]. Постојат ботови кои го прават само ова (т.н. interwiki ботови), само треба да бидеш стрплив статијата да стигне на ред. --Милош 21:31, 21 ноември 2006 (UTC)
ОК. Мислев дека тоа некако рачно се прави. :) -- Новица 23:49, 23 ноември 2006 (UTC)

Лектура[уреди извор]

Статијава плаче за лектура и општа ревизија, а да не спомнувам Вики-форматирање. --Б. Јанкулоскиразговор 05:40, 22 ноември 2006 (UTC)

Не знам како оди Вики-форматирањето, но ветувам деке ќе научам кога ќе имам повеќе време. За општата ревизија: статијата е спој помеѓу англиската и српската, така што јас претпоставив дека во ред е така да изгледа една статија. За лектура не сум стручен да зборувам. -- Новица 23:49, 23 ноември 2006 (UTC)

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

  • којшто наместо кој што, одделни зборови.

Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 03:06, 26 јули 2009 (UTC), управуван од Brest.