Разговор:Дијалекти на македонскиот јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Как може диалект да има диалекти? --Vladko 16:35, 31 Јануари 2006 (UTC)

Така, шарено... Тоа е затоа што постои кодифициран и нормиран македонски јазик Nuvola apps kopete.png Поздрав! Boyan 17:06, 31 Јануари 2006 (UTC)

Браво Бојан му го тресна во фаца на Бугаринов-Татаринов! Блгари и Срби разберете МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК е посебен!


На исток, македонскиот јазик граничи со бугарскиот јазик. Оваа граница ја претставува планинскиот венец Доспат - Рила. Од Рила границата свртува на северозапад, малку посеверно од Благоевград (Горна Џумаја) и излегува на државната граница меѓу Македонија и Бугарија. [1], [2], [3], [4].

Во горниве источници никаде не е написано, че во Бугарија македонскиот се сборува "до линиајата Доспат - Рила" - многу неточно тврдење. Би требало да се направи врска со статијава Македонци во Бугарија, каде не се споменава такава "граница" и пише просто, че "во Пиринска Македония има неопределено число луѓе, кои се определт македонци и го зборуват македонскиот јазик". Официјално, според пописот од 2001 година, во Бугарија има обшто 3117 македонци (во целата земја). Нјама нито друга статистика, нито мапа на етносите или јазиците во Бугарија, за да описвате фантастични граници. На Википедија и прилага да е точна, јасна и конкретна.

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

  • Податотека наместо Image, вики клучни зборови на македонски.

Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 23:39, 25 јули 2009 (UTC), управуван од Brest.