Разговор:Гордана Јовиќ-Стојковска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Правопис[уреди извор]

@Violetova: Жане, според најновиот правопис од 2017 година на страница 67, точка 138. стои дека презимето на сопругот што се додава на моминското презиме при стапување во брак се пишува со цртичка, па така би требало да биде Гордана Јовиќ-Стојковска, поради што ова треба да се промени. --Ehrlich91 (разговор) 21:54, 4 април 2018 (CEST)

Со цртичка го ставив Тони, токму поради тоа, не сфатив што предлагаш да се промени? - Виолетова (разговор) 22:22, 4 април 2018 (CEST)
Да, да, Жане работата е што во новиот правопис велат дека не треба да постои ниту празно место пред и по цртичката (односно белина), но сега гледам не сум го потенцирал во претходното тоа. --Ehrlich91 (разговор) 11:36, 6 април 2018 (CEST)

ОК, сфатив, ќе ја преместам без празно место - Виолетова (разговор) 13:53, 6 април 2018 (CEST)