Разговор:Големата Шизма

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Шизма или схизма?[уреди извор]

Би сакал да укажам дека на македонски можеби е поправилно да се каже схизма, шизма е германизирана форма на овој старогрчки збор.

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

  • филизоф* во философ*, с наместо з, правописна грешка.

Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 11:40, 7 август 2010 (CEST), управуван од Brest.