Разговор:В за вендета (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


ВикиПроект Филм
Оваа статија е дел од ВикиПроект Филм, збир на волонтери и ресурси насочени кон зголемување на бројот и квалитетот на енциклопедиските статии на оваа тема. Ако сте заинтересирани за подобрување на овие теми, или сте заинтересирани за повеќе информации, погледнете ја проектната страница.
??? Оваа страница не е оценета според скалата за квалитет на проектот.

не знам како филмот беше брендиран во мк, оти не го видов на кино, ако воопшто го даваа. Посекако, вендета е италиански за одмазда, и иако не знам дали го има овај италианицизам во нашиот речник, сметам и предлагам да се премести статијата под името в за вендета Gorjan 14:11, 21 мај 2008 (UTC)

„В за вендета“[уреди извор]

И јас мислам дека би било правилно да се вика „В за вендета“, но самиот наслов има смисла само на англиски (поради говорот на В кој содржи околу 50 зборови што почнуваат со В, а кога ќе се преведе е друго). Ќе го сменам името на странава, а за „О за одмазда“ ќе ставам пренасочување. --Игор 14:37, 21 мај 2008 (UTC)

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

  • цитирана веб страница наместо cite web, назив на шаблон на македонски јазик.

Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 15:00, 25 јули 2009 (UTC), управуван од Brest.

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

  • сè наместо сé, погрешен надреден знак.

Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 09:06, 7 август 2010 (CEST), управуван од Brest.