Разговор:Византиско-бугарски војни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Коja е тази наука, коja што одредува Самоиловото царство како нова славенска држава?[уреди извор]

Има ли какви да е извори от онова време (сиреч, без Иван Микулчиќ и други современици), според кои Самоиловото царство било нова тврдина? Комитопулите сé биле управници на Софиja /или Сердика како се нарекувал градот оногаш/ и военноначалници во Бугарско уште от преди 997, кога Самоил бил коронован за цар. Пред тоа он е бил генерал при Борис II и Роман...