Разговор:Безвилични ‘рбетници

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Не се договоривме кој апостроф ќе го користиме? Дали да го користиме генеричкиот апостроф што го имаат тастатурите на Windows (овој -> '), овој од статијава (овој -> ), или оној кој пред малку го ставив во статијата за ’Ртот на добра надеж (овој -> )? A? -{админинстратор}- Ambox question.svg гитардемон 16:35, 5 април 2009 (UTC)

Не знам за вас, ама јас кога пишувам го тргам одгоре надолу, т.е. овој -> . А овој -> ми изгледа неприроден за македонскиот јазик. Но наводниците кога ги затвараме ги тргаме оддолу нагоре („ “). Хмм..? -{админинстратор}- Ambox question.svg гитардемон 16:38, 5 април 2009 (UTC)

Некако од училиште ми има останато дека правилно е вака: -> . Затоа и сите слични статии ги пишувам со овој тип на апосторф. Boyan (разговор) 17:56, 5 април 2009 (UTC)

Во Правописот го користат и затоа предлагам и ние секаде да го користиме него.--Brainmachinewtf? 18:28, 5 април 2009 (UTC)

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

  • цитирана книга наместо cite book, назив на шаблон на македонски јазик.
  • Податотека наместо File, вики клучни зборови на македонски.

Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 13:02, 1 мај 2009 (UTC), управуван од Brest.

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

  • цитирано списание наместо cite journal, назив на шаблон на македонски јазик.

Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 15:23, 1 мај 2009 (UTC), управуван од Brest.