Разговор:Балкански Полуостров

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ВикиПроект Географија Оваа статија е дел од ВикиПроектот Географија, кој има за цел да создаде опсежен географски водич на Википедија. Ако сакате да земете учество во проектот, може да ја уредите оваа статија, или да прочитате нешто повеќе на страницата на проектот, каде што меѓу другото може да се приклучите на проектниот тим и/или да дадете свој придонес на страницата за разговор.

Кипар[уреди извор]

Остров Кипар дали е во политичките граници на Балканот? Комита 00:52, 6 Март 2006 (UTC)

Дефинитивно не :) Ќе си земам за право да претпоставам дека си го помешал со Крит кој е во состав на грција. --Aleksandar SK 01:43, 6 Март 2006 (UTC)
не :) мислев на cyprus Комита 02:29, 6 Март 2006 (UTC) види тоа "...A concrete project with immediate practical importance in this direction would be the creation of a Balkan Media Academy as an educational centre of a new kind for journalism students and young media representatives from all Balkan countries (Albania, Bosnia, Bulgaria, Serbia/Montenegro, Romania, Croatia, Macedonia, Moldova, Greece, Slovenia, Turkey and Cyprus)..."
Добро сепак ова нема тежина на декрет со кој Кипар станува балканска земја :))) Во соработката на разни организации нормално е географските дефиниции да се релативизираат. Кипар по малку ме подсеќа Израел кој иако е на Блискиот исток се „вовлекува“ во Европа. Настапуваат на европски првенства, евровизија... Очигледно на Кипар и Израел не им се допаѓа тамошното друштво :))))) --Aleksandar SK 02:41, 6 Март 2006 (UTC)

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

  • Податотека наместо Image, вики клучни зборови на македонски.

Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 10:50, 25 јули 2009 (UTC), управуван од Brest.