Разговор:Ацтеки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Cscr-featured.svg Оваа статија е избрана статија на Википедија на македонски јазик. Таа ги задоволува соодветните критериуми и со согласност од вики-заедницата беше избрана за една од најдобрите статии на Википедија на македонски јазик. Доколку сакате нешто да дополните или промените во истата, слободно направете го тоа!

Нешто...[уреди извор]

Едно нешто не ми е јасно. Статијата, Ацтеки, се однесува исклучиво за народот и за ништо друго, но во статијата има шаблон за Ацтечка Империја, што е сосема друго. Треба некако да се издвојат овие поими, по така има статии: Ацтеки, Ацтечки јазик, Ацтечка Империја и Ацтечка Цивилизација (култура и сл.).--MacedonianBoy 21:37, 5 мај 2009 (UTC)

Само што ја ископирав инфокутијата од англиската википедија, автоматски ги додаде овие категории...--Астрион (разговор) 18:44, 6 мај 2009 (UTC)
Вака, дали може да го избришеме овој шаблон и наместо овој ќе го ставиме шаблонот за етничка група. Што велите?--MacedonianBoy 18:46, 6 мај 2009 (UTC)
Нема проблем, според мене--Астрион (разговор) 19:38, 6 мај 2009 (UTC)
ОКИ. Поз --MacedonianBoy 19:39, 6 мај 2009 (UTC)

Мислам дека добро би било секцијата со поданаслов поважни настани да биде на крај. Поестетски е.--Kiril Simeonovski (разговор) 21:43, 6 мај 2009 (UTC)

Аха да, му доаѓа како хронологија и ок би било на изглед. Поз--MacedonianBoy 21:49, 6 мај 2009 (UTC)

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

  • честопати наместо често пати.
  • Податотека наместо File, вики клучни зборови на македонски.

Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 10:21, 25 јули 2009 (UTC), управуван од Brest.

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

  • Наводи наместо Референци, англизам.

Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 17:28, 1 јуни 2010 (CEST), управуван од Brest.

Астеци[уреди извор]

Според Правописниот речник на македонскиот литературен јазик треба да биде Астек/Астеци/астечки, а не Ацтеки/ацтешки.

DDarling (разговор) 02:55, 24 декември 2016 (CET)