Разговор:Апостолски егзархат во Македонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонска Униатска црква не постоела преди 2000 г.[уреди извор]

Како не постоела и Македонска православна црква преди 1964 г. така не постоела и Македонска Униатска црква преди 2000 г. Нема що да терате во 19-ти и почетокот на 20-ти век низ Бугарските унии. За да постои таква црква Султанот е требало да издаде посебен ферман за признаване на самостоен Македонски милет или да е признаена од Ватикан. Таков случай нема. На 2 април 1861 г. во Сикстинската капела во Рим, архимандрит Йосиф Соколски бил ракоположен за архиепископ и глава на Католическата црква на българите-униати лично от папа Пий IX. На 1 юни 1861 г. султан Абдул Меджид издал ферман, со койщо Йосиф Соколски е признаен за духовен глава на „българите, които се съединиха с Рим” – милет баши. Повеке за Бугарските унии на: Униатско движение, како и повеке инфо за Лазар Младенов, Епифаний Шанов, Нил Изворов и др. на Българската уикипедия. Jingiby (разговор) 17:35, 4 октомври 2011 (CEST)[одговори]

За тоа ти што мислиш има статија -> Скопска бискупија. А оваа статија сега, е општо за грчко-католичката црква на територијата на Македонија. Кај е проблемот? Плус тоа за бугарските попови, јасно пишува дека се со ингеренции за Македонија. Незнам за што толку паника?--Р ашоAero-stub img.svg 17:56, 4 октомври 2011 (CEST) Р.Ѕ. И БПЦ не постоела преди 1950, затоа не се срди толку. ;)[одговори]

Бугарската Православна Църква е постоела и во Средниот век, па била и признаена тогава, но Бугарската Екзархия од 1870 е признаена чак во 1950 г. МПЦ уште не е признаена, макар да постои од 1960 г. Не се срдам, туку во Османската империя е била признаена од Султанот и од Ватикан само Бугарска Униатска Црква со бугарски попови и бугарски миряни, па сега ги правите зорблем Македонци со Македонска Уния. Това не е битно, Рашо. Поздрав! Jingiby (разговор) 18:05, 4 октомври 2011 (CEST)[одговори]

ПП. Скопската Епископия са баш католиците, а не униятите. Таа статия е за униятите, а не за католиците. Jingiby (разговор) 18:08, 4 октомври 2011 (CEST)[одговори]

Види уште: Центрове и ръководители на българските католици от византийско-славянски обред. Jingiby (разговор) 13:53, 5 октомври 2011 (CEST)[одговори]