Разговор:Јужнословенски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Што значи "предполагаем"? Ако некој го знае значењето на овој збор, нека преправи во воведниот дел. Boyan 16:36, 31 Март 2006 (UTC)

srpski/hrvatski/bosanski e eden jazik.[уреди извор]

Za da vi bide tekstot pojasen, treba da gi razdvoite jazicite od 'zapadnata' juznoslovenska grupa, bidejki tie ne pripagjaat na isto nivo. Taka, slovenskiot jazik ne moze da se ramni so srpskiot ili hrvatskiot, bidejki srpskiot, hrvatskiot i bosanskiot pretstavuvaat eden jazik. Moze da se ramni samo slovenski so S/H/B jazik. Ova e mnogu dobro objasneto na angliskata wikipedia, koja site ja zemaat za primer kako najtocna. Pozdrav, Cheers. 24.86.110.10 07:44, 2 септември 2007 (UTC)

Нема суштество на планетава што повеќе од мене би рекло дека денешните книжевни српски, хрватски и босански јазик се исти. Како и да е, денес е сѐ поприфатено „решението“ на овој проблем од облик дека сите ти се различни стандардизации на еден ист дијасистем - централниот западнојужнословенски дијасистем. Како и да е, сметам дека би било нападно да му презентираме на читателот поделба на јужнословенските јазици по дијалекти или идиолекти (како на Википедијата на англиски), туку мора (сакаме) да ја зачуваме концизноста на информацијата. ПС нема словенски јазик (барем не сега). Тоа е словенечки :))))) Единствениот во историјата експлицитно нарекуван словенски јазик е овој. Поздрав! --Фичо 08:17, 2 септември 2007 (UTC)

Korekcijata vi e dobra i sega popregledno se gleda deka Srpskohrvatskite standardi se edno, a SLOVENECKIOT jazik-nesto drugo. I voopsto, celata mapa na juznoslovenskite jazici vi e celosno korektna. Pozdrav i se' najdobro vo natamosnata rabota na wikipedia. Cheers.24.86.127.209 07:38, 28 март 2008 (UTC)

Oh, i uste nesto. Gledajki gi poslednite izmeni na stranicite za juznoslovenski jazici na nea, se cini deka angliskata wikipedija e pod privremen mal pritisok na porazenata hrvatska nacionalisticka propaganda, pretstavena preku 2-3 nejzini 'clenovi' t.e. nejzini posledni ostatoci :)), pred nejzino celosno izumiranje. Objektivnosta na angliskite artikli za juznoslovenskite jazici i srpskohrvatskite standardi e nasto namalena so svrstuvanjeto na srpskohrvatskite 'standardi' na isto nivo so sloveneckiot jazik, ama toa ne znaci deka ke ostane taka. Lagite na nacionalistite nema da traat dolgo i vistinata brzo ke si dojde pak na svoeto mesto. Ova e pred se' poradi toa sto tie lagi se proizvod na edna propadnata politika od minatiot vek, koja nikoj normalen na svetot ne ja zema za ozbilno deneska i koja poleka ama sigurno ja snemuva zasekogas. Pozdrav;24.86.127.209 08:04, 28 март 2008 (UTC)