Разговор:Ѕвезда од Кутлеш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
WikiProject Macedonia Logo mk.svg Оваа статија е дел од ВикиПроект Македонија, чии цели се создавање стандардизиран, информативен и лесен за користење извор за Македонија. Ако сакате да земете учествувате во овој проект, ве молиме посетете ја страната на проектот, каде можете да се приклучите на проектната екипа.

Види: [1]. 49 Bulgaria 7.10 Flawed democracy
68 Republic of Macedonia 6.33 Flawed democracy

Поради ченството во ЕУ таа бројка е со сила набиена. Кој е повеќе тужен во Стразбур. Македонија или Бг?--Raso mk 18:30, 13 јули 2008 (UTC)
Податок? Actually the Republic of Macedonia has a relatively high number of cases against itself in Strasbourg. Bulgaria's number is slightly higher, but given the difference in proportions (in population) between the two countries, Bulgaria actually scores better. Go complain to "The Econimist" if you don't like the results. But if you call their survey Bulgarian propaganda, I don't know what to say. --Laveol 18:35, 13 јули 2008 (UTC)
The source says: Европскиот суд за човекови права во Стразбур ја осуди Бугарија поради прекршување на слободата на собири и земјата треба да плати оштета од 2.000 евра на четворица припадници на ОМО „Илинден“, јави Бгнес.

Судот утврдил дека Бугарија го прекршила членот 11 од Европската конвенција за човекови права и пресуди обесштетување од 2.000 евра за претрпените морални штети на Кирил Иванов, Владимир Коцелов, Димчо Христов и Ангел Шаров, сите членови на ОМО „Илинден-Пирин“.

Мирните собири што требаше да се одржат на 10 август и 12 септември 1998 година, на годишнината од Букурешкиот договор од 1913 година и геноцидот врз Македонците, биле забранети по наредба на градоначалникот на Софија, со образложение дека овие собири може да доведат до нарушување на јавниот ред.


„Во тој случај бугарските власти го прекршиле правото на луѓето за слободно собирање“, се вели во судското образложение од Стразбур

Not a word about Bulgaria being this or that. --Laveol 18:38, 13 јули 2008 (UTC)
Или тука --Raso mk 18:37, 13 јули 2008 (UTC)
We do not restrict to anyone to have political parties or protests. Go back to the English Wiki pls!--MacedonianBoy 18:37, 13 јули 2008 (UTC)
Democratic country does not do that!--MacedonianBoy 18:42, 13 јули 2008 (UTC)
You mean like this [2] :-) --Laveol 18:45, 13 јули 2008 (UTC)

>Radko, who!!!--MacedonianBoy 18:45, 13 јули 2008 (UTC)


Не е само правото на луѓето за слободно собирање, туку и правото за формирање друштва и партии. И најосновното право „Право на самоопределување“. Па нели во БиЏи е забрането и формирање на партии со националел предзнак? --Raso mk 18:46, 13 јули 2008 (UTC)

А бугарите?[уреди извор]

Само говорите,че уж "македонците" немали право да се събират во България,а я ми кажете дали българите во Македония,кои са много повече от тия македонци,имат право да се събират во Македония,а?Нима те не са потискани и преследвани от полицията и државата?Наскоро даже имаше случай,където българин,който е направил паметник на Тодор Александров во двора си,е бил арестуван!Това ли е вашта демократска страна,а? --85.187.29.80 12:56, 7 август 2008 (UTC)

Няма да ти отговорят не се тревожи - не им изнася. --Laveol 15:43, 7 август 2008 (UTC)

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

  • Наводи наместо Референци, англизам.

Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 15:14, 1 јуни 2010 (CEST), управуван од Brest.

Наслов[уреди извор]

Статијава треба да преимени во „Ѕвезда од Кутлеш“. --203.206.80.78 (разговор) 11:11, 26 февруари 2011 (CET)

Хохо, Вентилаторот от Кутлеш, па зашто сте боле огупеле "македонцио" из бронзовиот век?