Радја Перлман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Радја Перлман
Radia Perlman
Radia Perlman 2009.jpg
Роден1951 (воз. 70–71 г.)
Портсмут, Вирџинија, САД
НационалностАмериканка
Полињаинформатика
УстановиИнтел
ОбразованиеМасачусетски технолошки институт (МИТ)
Теза„Network layer protocols with Byzantine robustness“ (1988)
Докторски менторДејвид Кларк
Познат поNetwork and security protocols; computer books

Радја Џој Перлман (англиски: Radia Joy Perlman, р. 1951 година во Портсмут, Вирџинија, САД) е софтверски дизајнер и мрежен инженер понекогаш се нарекува и Мајка на семрежјето.[1].


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „http://www.networkworld.com/community/node/5738“. Network World. Посетено на 22 January 2010. Надворешна врска во |title= (help)