Радѕин Хелмински

Од Википедија — слободната енциклопедија
Радѕин Хелмински
Урнатините на замокот
Урнатините на замокот
Грб на Радѕин Хелмински
Земја Полска
Војводства во ПолскаКујавско-поморско Војводство
ЗемјаГридзенски округ
ГминаРадѕин Хелмински
Површина
 • Вкупна1,78 км2 (69 ми2)
Население (2006)
 • Вкупно1.915
 • Густина11/км2 (28/ми2)
Postal code87-220
Мреж. местоhttp://www.radzynchelminski.pl

Радѕин Хелмински (полски изговор: [ˈrad͡zɨɲ xɛu̯ˈmʲiɲskʲi]; германски: Rehden) е град во округот Груднзенски, Кујавско-померското војводство, во Полска, со 1.946 жители (2004).

Градот ги содржи урнатините на средновековниот замок Орденсбург изграден од Тевтонскит ред.

Галерија[уреди | уреди извор]

Урнатини на Замокот Радѕин.
Парохиска црква Св. Ен. Изградбата започнала околу 1310 и завршила околу 1340 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

Координати: 53°23′N 18°56′E / 53.383° СГШ; 18.933° ИГД / 53.383; 18.933