Радушка Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Радушка Река
Радушка Река.jpg
Реката во атарот на селото Рудник Радуша
Местоположба
Физички особености
Устие 
 • место
Вардар
 • координати
42°4′41″N 21°13′29″E / 42.07806° СГШ; 21.22472° ИГД / 42.07806; 21.22472Координати: 42°4′41″N 21°13′29″E / 42.07806° СГШ; 21.22472° ИГД / 42.07806; 21.22472
Особености на сливот
ТечениеВардарЕгејско Море
Речен сливВардар

Радушка Рекарека во северниот дел на Македонија, која се влева во Вардар како нејзина лева притока.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]