Прејди на содржината

Радојчиќи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Радојчиќи
Село
Држава Босна и Херцеговина
ЕнтитетФедерација Босна и Херцеговина
Кантон Среднобосански
Општина Травник
Површина
 • Вкупна1,23 км2 (47 ми2)
Население (2013)
 • Вкупно312
 • Густина2,5/км2 (6,6/ми2)
Час. појасСЕВ (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)СЕЛВ (UTC+2)

Радојчиќисело во општина Травник, во близина на градот Травник, Босна и Херцеговина.[1]

Демографија

[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2013 година, населението било 312 жители.[2]

Народности во 2013 година
Народност Број Процент
Бошњаци 309 99,0%
други/непријавени 3 1,0%
Вкупно 312 100%
  1. Official results from the book: Ethnic composition of Bosnia-Herzegovina population, by municipalities and settlements, 1991. census, Zavod za statistiku Bosne i Hercegovine - Bilten no.234, Сараево 1991.
  2. „Naseljena Mjesta 1991/2013“ (босански). Statistical Office of Bosnia and Herzegovina. Посетено на 6 февруари 2023.