Прејди на содржината

Радовишко турбе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Радовишко турбе
Поглед на турбето
Карта
Општи податоци
Статусспоменик на културата
Видтурбе
Стилраноосманлиски
ГрадРадовиш
Земја Македонија
Завршена1390

Радовишко турбеосманлиска гробница (турбе) во градот Радовиш, прогласена за културно наследство на Македонија.[1]

Турбето е сместено во стариот дел на градот. Се смета дека е изградено во 1390 година. Во неговиот комплес е зачувано минаре, за кое се смета дека датира од 1400 година.[2][3] Со доаѓањето на српската власт во 1913 г. градбата се користела како затвор за мачење на режимски противници.[4]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Список на заштитени добра. Состојба до 31.12.2012. Скопје: Управа за заштита на културното наследство.
  2. Алију, Џихат (23 јуни 2016). „Османлиските споменици во Радовиш се соочуваат со исчезнување“. Агенција Анадолија. Посетено на 6 март 2020.
  3. „Градот Радовиш во османлиско време“. Radovis News.
  4. „Радовишка околија (8)“. Македонска нација. 15 декември 2010. Посетено на 6 март 2020.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]