Прејди на содржината

Радијатор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Радијатор со централно греење

Радијатор (од зборот англиски radiation, (зрачење) е направа за пренос на топлина и тоа често со топла вода или воздух.Најчесто се користи за радијатори за централно греење и уреди за ладење.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]