Радиоопсерваторија Маунт Плезант

Од Википедија — слободната енциклопедија
Маунт Плезант
26-метарскиот радиотелескоп на Маут Плезант
ОрганизацијаУниверзитет на Тасманија
МестоХобарт, Тасманија
Координати
Надм. висина43 м
Портал
Опсерваторија
Телескопи
Маунт Плезантска Антена26-метарски радиотелескоп
антена „Вела“14-метарски радиотелескоп

Маунт Плезант (анг. Mount Pleasant) е радиоастрономска опсерваторија на Универзитетот на Тасманија, 20 km источно од Хобарт.

Опрема[уреди | уреди извор]

Опсерваторијата има два радиотелескопа, имено Маунт Плезант 26-метарска антена и 14-метарската антена „Вела“. Обете се користат во мрежата на интерферометрија на многу долга основна линија (ИМДОЛ или VLBI) на Австралија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]