Радиолаб

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Радиолаб (англиски: Radiolab) е научно популарна радио емисија продуцирана од WNYC, јавна радиостаница од Њујорк, и на широко се емитувана на државните радио станиците во САД. Оваа радио емисија ширум светот е достапна како подкаст.

Водители на емисијата се Џад Абумрад (Jad Abumrad) и Роберт Крулвич (Robert Krulwich). Во емисијата се обработуваат теми од научен и филозофски карактер. Шоуто се обидува да ги направи широко достапни и разбирливи тешките теми како што се „време“, „морал“ и слично на пристапен и весел начин со препознатлив карактеристичен аудио продукциски стил.[1]

Литература[уреди | уреди извор]

  1. "'In Search Of Memory' Wins 2007 Best Book Award From The National Academies; Wnyc's Radio Lab And Writer Carl Zimmer Also Awarded Top Prizes". The National Academies Office of News and Public Information. Посетено на 2010-04-26.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]