Прејди на содржината

Радегаст (Анхалт)

Координати: 51°39′0″N 12°6′0″E / 51.65000° СГШ; 12.10000° ИГД / 51.65000; 12.10000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Радегаст
Градски дел во Зидлихес Анхалт
Авионски поглед кон Радегаст
Авионски поглед кон Радегаст
Авионски поглед кон Радегаст
Грб на Радегаст
Радегаст (Анхалт) во рамките на Германија
Радегаст (Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Град Зидлихес Анхалт
Основни податоци
Површина 4 км2
Надм. височина 81 м
Население 1.195  (31 декември 2007)
 - Густина 299 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 06369
Повик. бр. 034978
Портал www.suedliches-anhalt.de
Координати 51°39′0″N 12°6′0″E / 51.65000° СГШ; 12.10000° ИГД / 51.65000; 12.10000

Радегаст (германски: Radegast) — мал град во округот Анхалт-Битерфелд во Саксонија-Анхалт, Германија. Тој е најмалиот град во Саксонија-Анхалт и се наоѓа околу 13 километри јужно од окружниот главен град Кетен. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Зидлихес Анхалт.