Рада Видиновска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Рада Видиновскамакедонски поет.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Рада Видиновска е родена во с. Живојно, Битолско на 15 јули 1944 година. Во 1970 година со семејството се доселува во Торонто, Канада. Член е на Литературното друштво „Браќа Миладиновци“ во Торонто. Член на ДПМ од 1997 година. Автор е на книгите: Бисерни капки од Нијагара (1992), Молњи во окото (1992), Белези на душата (1993). Добитник на наградата: „Иселеничка грамота“.


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Македонски писатели, Друштво на писатели на Македонија, Скопје, 2004, стр. 52.