Прејди на содржината

Рагун

Координати: 51°42′41″N 12°16′59″E / 51.71139° СГШ; 12.28306° ИГД / 51.71139; 12.28306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рагун
Градски дел во Рагун-Јесниц
Црква во Рагун
Црква во Рагун
Црква во Рагун
Грб на Рагун
Рагун во рамките на Германија
Рагун
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Град Рагун-Јесниц
Градски дел единици 2
Градоначалник Аугуст Пич
Основни податоци
Површина 15 км2
Надм. височина 90 м
Население 3.696  (31 декември 2006)
 - Густина 246 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 06779
Повик. бр. 034906
Местоположба на градски дел Рагун во рамките на Рагун-Јесниц
Карта
Карта
Координати 51°42′41″N 12°16′59″E / 51.71139° СГШ; 12.28306° ИГД / 51.71139; 12.28306

Рагун (германски: Raguhn) — град и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа на левиот брег на реката Мулде, околу 10 километри северозападно од Битерфелд и 14 километри јужно од Десау. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Рагун-Јесниц.