Равенка за љубовта и смртта

Од Википедија — слободната енциклопедија

Равенка за љубовта и смртта – кинески филм од 2008 година, во режија на Баопинг Цао. Главните улоги ги играат: Сјун Џоу, Чао Денг и Сјанју Џанг. Филмот е добитник на наградата за најдобар режисер-дебитант на филмскиот фестивал во Сан Себастијан.[1]

Содржина[уреди | уреди извор]

Една таинствена смрт наеднаш поврзува петмина непознати луѓе. Полицијата открива шверц со дрога и во текот на истрагата се откриваат приказните на овие пет туѓинци (вклучувајќи и три љубовни приказни), кои се меѓусебно поврзани на чуден начин...[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Кинотека на Македонија, Програма - февруари 2017
  2. Кинотека на Македонија, Програма - февруари 2017.