Прејди на содржината

Раби Аблак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Раби Аблак
ربيع الأبلق
НационалностМароканец
Други имињаРаби ел-Аблак
Занимањеполитички активист, новинар
Познат(а) поХирак Риф

Раби Аблак, познат како Раби ел-Аблак — марокански новинар и еден од притворените на „Движењето Хирак Риф“, познат по вмешаноста во повеќе штрајкови со глад во знак на протест поради неговите нехумани услови на притвор и нехуман третман.

Некои од неговите штрајкови со глад траеле повеќе од 40 дена; како резултат, неколкупати бил однесен во болница на лекување. Вкупното времетраење на неговите штрајкови со глад надминале 284 дена.

Кариера[уреди | уреди извор]

Тој бил дописник за електронскиот весник Бадил[1], основан од притворениот новинар Хамид ел-Махдауи[2], во градот ел-Хоџеима, каде учествувал во движењето „Popular Rif “, придружувано од голем број на личности, како што е Насер Зафзафи.

Раби бил уапсен на 28 мај 2017 година, во градот Ал Хоџешема[3]. Според Амнести Интернешнл, тој тврдел дека бил малтретиран откако бил уапсен[4]. Тој бил осуден на пет години затвор. На 6 септември 2019 година, тој започнал нов штрајк со глад[5] .

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. نيوز, عبداللطيف الصلحي-إرم (2017-08-04). „حراك الريف بالمغرب.. ربيع الأبلق يوقف إضرابه عن الطعام“. إرم نيوز‬‎ (арапски). Посетено на 2020-01-21.
  2. Saga, Ahlam Ben (2018-11-13). „Appeals Court Expels Arguing Appellant, Moroccan Journalist El Mahdaoui“. Morocco World News (англиски). Посетено на 2020-01-21.
  3. Yabiladi.com. „منظمة العفو الدولية: 66 شخصا من معتقلي حراك الريف أبلغوا عن تعرضهم للتعذيب“. www.yabiladi.ma (арапски). Посетено на 2020-01-21.
  4. „MOROCCO: HIRAK EL-RIF APPEAL A CHANCE TO REVERSE UNFAIR TRIAL“ (PDF). www.amnesty.nl.
  5. rrami, hassan. „الأبلق وبوحدو يدعوان إلى مخاطبة المسؤولين لإنهاء معاناتهما بدل مطالبتهما بوقف الإضراب“. NadorCity.Com (арапски). Посетено на 2020-01-21.