Рабириј (архитект)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Рабириј бил римски архитект од I и II век од нашата ера. Меѓу неговите дела се вбројуваат колосалната Флавиевска палата (Домус Флавија) на Палатинскиот рид во Рим, и Албанската вила во денешен Кастел Гандолфо, обете порачани од неговиот патрон, царот Домицијан.[1]

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. Jones (1992), стр. 95–97

Наводи[уреди | уреди извор]