РК Флери Лоаре

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Флери Лоарe
Logo-Fleury Loiret Handball.png
Целосен називСЖФ Флери Лоарe Ракомет
ПрекариПантерки
Основан1974
ИгралиштеГимназија Алберт Огер, Флери лез Орбе
Приемност730
ПрестедателФранција Жан Пјер Гонтје
Главен тренерФранција Кристоф Казан
ЛигаДивизион 1
2016–20179ти
Бои
Клупски бои              
Дресови
Kit left arm fleury1415h.png
Бои на екипата
Kit body fleury1415h.png
Бои на екипата
Kit right arm fleury1415h.png
Бои на екипата
Kit shorts fleury1415h.png
Бои на екипата
Домашен
Kit left arm fleury1415a.png
Бои на екипата
Kit body fleury1415a.png
Бои на екипата
Kit right arm fleury1415a.png
Бои на екипата
Kit shorts fleury1415a.png
Бои на екипата
Гостински
Мреж. место
Матична страница

РК Флери Лоарe или познат уште како СЖФ Флери Лоарe е женски ракометен клуб од Флери лез Орбе, Лоаре, Франција. Клубот е основан во 1974 година и моментално се натпреварува во Француската Дивизион 1.

Клубот бил шампион на Франција во сезоната 2014-2015 и вицешампион во сезоната 2012-2013.

Титули[уреди | уреди извор]

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Состав за сезоната 2017–18 season

Голмани
Крила
Десни крила
Леви крила
  • 19 Франција Манон Ле Биан
  • 44 Франција Раиса Дапина
Пивоти

Бекови
Леви Бекови
  • 04 Шпанија Аида Понсарнау
  • 07 Романија Адријан Крачун
  • 10 Франција Дианкенба Ниан
  • 18 Франција Клер Шајд
  • 99 Франција Амината Диурага
Средни бекови
Десни бекови
  • 14 Франција Фанта Кеита
  • 94 Бразил Каролине Диас Минто

Надворешни врски[уреди | уреди извор]