’Рлевци

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Р'левци)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

'Рлевци е село во Општина Велес, во околината на градот Велес.


'Рлевци
'Рлевци is located in Македонија
'Рлевци
Местоположба на 'Рлевци во Македонија
Координати 41°44′6″N 21°38′27″E / 41.73500° СГШ; 21.64083° ИГД / 41.73500; 21.64083Координати: 41°44′6″N 21°38′27″E / 41.73500° СГШ; 21.64083° ИГД / 41.73500; 21.64083
Општина Општина Велес
Население 18 жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 540 метри
'Рлевци на општинската карта
’Рлевци во Општина Велес.svg

Атарот на 'Рлевци во рамките на општината


Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

'Рлевци е село во северниот дел на Општина Велес, чиј атар се допира до Скопската Котлина. Селото е ридско и лежи на надморска височина од 540 метри.

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во 'Рлевци живееле 280 жители, сите Македонци.[1]

Според секретарот на бугарската егзархија Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во 'Рлевци имало 160 Македонци, егзархисти.[2]

Според пописот од 2002 година, селото, 'Рлевци има 18 жители, сите Македонци.[3]

На табелата е прикажан бројот на население во сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 280[1] 160[2] 401 396 356 282 124 41 35 18

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Опшествени институции[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Кѫнчовъ, Василъ (1900). Македония. Етнография и статистика. София: Българското книжовно дружество. стр. 157. ISBN 954430424X. http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_07.htm. 
  2. 2,0 2,1 D.M.Brancoff. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905, рр. 118 – 119.
  3. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]