Прејди на содржината

П/2010 Б2 (ВИСЕ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
П/2010 Б2 (ВИСЕ)
П/2010 Б2 (ВИСЕ)
Откривање
ОткривачWISE
Откриена22 јануари 2010 година
Други
ознаки
П/2010 Б2
Орбитални особености A
ЕпохаJanuary 4, 2010
Перихел1.6069719 AЕ
Голема полуоска2,9932709 АЕ
Занесеност0.4631385
Период5.18 a
Наклон8.88973°

П/2010 Б2 (ВИСЕ) е периодична комета во Сончевиот Систем. Тоа е првата комета откриена од вселенската опсерваторија ВИСЕ и за прв пат била забележана на 22 јануари 2010 година[1].

Кометата има орбитален период од 4,7 години, афел од 4 астрономски единици и перихел од 1,6 астрономски единици.

Наводи[уреди | уреди извор]