Прејди на содржината

Пјотр Болотников

Од Википедија — слободната енциклопедија

Пјотр Григориевич Болотников (руски: Пётр Григо́рьевич Боло́тников; 8 март 1930 – 20 декември 2013 година) бил советски спортист на атлетика кој најмногу се натпреварувал во трчање на долги патеки.[1] Тој бил победник на натпреварот за 10.000 метри на Летните олимписки игри 1960 година.

Бил роден во Зиновкино, округ Краснослободски, Мордовиска АССР (сега Република Мордовија). Болотников почнал да се занимава со атлетика уште на дваесетгодишна возраст, кога се приклучил на советската армија. Тренирал во ВСС Спартак,[2] чиј тренер бил Григориј Никифоров.[1]

Болотников ја освоил својата прва титула на државното првенство на 10.000 м во 1957 година, кога изненадувачки го победил големиот Владимир Кутс во завршницата директно за 0,2 секунди. Станал двоен советски шампион на 5000 м и 10 000 м од 1958 до 1962 година. Тој, исто така, ја освоил националната титула на 10.000 м во 1964 година и националната титула во крос-кантри во 1958 година. Во 1959 година станал почесен мајстор на спортот на СССР.[2]

Болотников веќе учествувал на Летните олимписки игри 1956 година, но без никаков успех. На Олимписките игри во Рим во 1960 година, Болотников ја контролирал трката на 10.000 метри од почетокот до крајот, победувајќи ги главните фаворити Ханс Гродотцки од Источна Германија и Мареј Халберг од Нов Зеланд со пет секунди разлика. На 5 октомври истата година, во Киев, Болотников го намалил светскиот рекорд на 10.000 м за речиси дванаесет секунди на 28:18,8.[3]

Само две недели пред Европското првенство 1962 година во Белград, на 11 август 1962 година во Москва, Болотников го намалил сопствениот светски рекорд на 10.000 м за 0,6 секунди на 28:18,2,[3] со што станал главен фаворит на долги растојанија на првенството. Лесно победил на трката на 10.000 м, но изненадувачки бил победен и освоил трето место на 5.000 м.

По неуспешните Летни олимписки игри во 1964 година, Болотников одлучил да се повлече од атлетиката во 1965 година. Тој добил Орден на Ленин во 1960 година.[2]

Болотников починал на 20 декември 2013 година, на 83-годишна возраст.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

Предлошка:Footer Olympic Champions 10000 m Men

  1. 1,0 1,1 Great Russian Encyclopedia (2005), Moscow: Bolshaya Rossiyskaya Entsiklopediya Publisher, vol.
  2. 2,0 2,1 2,2 Khavin, Boris (1979). Всё об олимпийских играх [All About Olympic Games] (Russian) (2nd. изд.). Moscow: Fizkultura i sport. стр. 534.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  3. 3,0 3,1 „Athletics - World Record progression“. International Olympic Committee. Посетено на January 3, 2007.
  4. „Не стало легенды спорта“. Лёгкая атлетика России. Russian Federation of Athletics. 2013-12-21. Посетено на 20 December 2013.