Пјер Ролан (офицер)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Пјер Ролан (8 јуни 1772, Монпелие - 27 декември 1848, Париз) бил француски воен офицер. По назначувањето за главен на втората регимента во 1809 во Битката кај Ваграм, тој бил именуван за кнез на Првата француска империја. Неговата успешна команда на две легии на кирисириите во текот на Бородинската битка во француската инвазија на Русија во 1812, што довело до назначување како Офицер на Легијата на честа на 11 октомври 1812. Во септември 1813 тој бил унапреден во чин командант по успешната кампања во Дрезден. Тој бил унапреден во бригаден генерал следниот ноември, по губењето на неговата лева нога месец порано во битката во Лајпциг. Тој бил добитник на крстот на Свети Луј. Ја напуштил армијата во 1816 и умрел во Париз во 1848.

Извор[уреди | уреди извор]

  • Шарл Мулие. Биографии на славните војници во армијата помеѓу 1789 - 1850, 1852