Прејди на содржината

Пјер Жозеф Прудон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пјер-Жозеф Прудон
Портрет на Прудон од Гистав Курбе, 1865
Роден(а)15 јануари 1809(1809-01-15)
Безансон, Франција
Починал(а)19 јануари 1865(1865-01-19) (возр. 56)
Париз, Франција
Подрачјезападна философија
Школасоцијализам, анархизам, мутуализам
Претежна дејност
слобода, сопствеништво, авторитет, сиромаштија, социјална правда, егалитеријанизам

Пјер Жозеф Прудон (француски: Pierre-Joseph Proudhon; Безансон, 15. јануари 1809Париз, 19. јануари 1865 година) бил француски економист и социјален филозоф , кој се смета за еден од првите анархистични мислители (бил првиот филозоф кој се нарекува себеси анархист).[1][2]

Животопис[уреди | уреди извор]

Пјер Жозеф Прудон е роден во Безансон, Франција, 1809. година.[3] Како син на неуспешен мал фармер,[4] кои, по ликвидацијата (го проголтала хипотеката) почнува да се занимава со правење на бавчи, целиот свој живот тој  чувствува носталгија за изгубениот имот. Прудон не можел да го прифати пропаќањето на тој социјален слој  кој, кои живеат целосно од својата работа, така што целиот живот смислувал идеи кои на сиромашните ќе им овозможи социјална еднаквост.

Во неговиот памфлет „Што е тоа сопственост?“ Прудон е  осуден за злоупотреби на концентрацијата на економската моќ и приватна сопственост. Таму тој ја направил својата познатата изјава "Сопственоста е кражба". Неговата теорија го направила популарен мислител.

Дела[уреди | уреди извор]

  • (Што е сопственост?)
  • (Философија на сиромаштијата)
  • (Војна или мир)
  • (Принципите на федерализмот)
  • (Теорија на сопственоста)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. John M. Merriman, The Dynamite Club (2009), p. 42
  2. Leier, Mark (2006). Bakunin: The Creative Passion. Seven Stories Press. стр. 211. ISBN 978-1-58322-894-4.
  3. Woodcock, George (1972). Pierre-Joseph Proudhon: His Life and Work. Schocken Books. стр. 1. ISBN 0-8052-0372-9.
  4. Woodcock, George (1972). Pierre-Joseph Proudhon: His Life and Work. Schocken Books. стр. 3. ISBN 0-8052-0372-9.

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]