Пјекари Шлонскје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Пјекари Шлонскје
Piekary Śląskie - Basilica of St Mary and St Bartholome 01.jpg
Знаме на Пјекари Шлонскје
Знаме
Грб на Пјекари Шлонскје
Грб
Местоположба на Пјекари Шлонскје
Пјекари Шлонскје се наоѓа во Полска
Пјекари Шлонскје
Координати: 50°23′ СГШ 18°57′ ИГД / 
Земја  Полска
Voivodeship POL województwo śląskie flag.svg Silesian
Повијат Пјекари Шлонскје
Основање 12 век
Како град од 1939
Управа
 • Градоначалник Слава Уминска
Површина
 • Градска 39,98 км2
Најг. вис. 350 м
Најм. вис. 261 м
Население (2013)
 • Градско 57.917
 • Густина 14.486.493.246.623/км2
 • Градска 2.746.000
 • Метро 4.620.624
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Поштенски код 41-940 to 41-949
Повик. бр. +48 32
Регистарски  таблички SPI
Мреж. место http://www.piekary.pl/

Пјекари Шлонскје (полски: Piekary Śląskie) — град кој се наоѓа во Полска, во Шлезиското војводство, со население од 59,061 жители според податоци од 2008 година.[1], додека со околината областа има 5,294,000 жители.[2]. Пиекари Слонскје е седиште на истоимениот регион.

Историја[уреди | уреди извор]

Градот бил основан во 1934 година. Населбата постоела од 12 век, кога во периодот од 1303 и 1318 година била изградена првата црква и однована независна парохија. Во текот на 15 век во градот се развила рударската индустрија, каде биле ископувани олово и цинк. До 14 век градот бил управуван од германските сили, но по 1683 година започнале неколку востанија.

Во текот на 18 век започнала колонизација н германизација на населението, по кое градот се зголемил по површина и население.

Географија[уреди | уреди извор]

Пиекари Слонскје се наоѓа во јужниот дел на Полска, во близина на Катовице во историската област Горна Шлезија. Покрај градот поминува реката Бриница, која е притока на Висла.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

 • Козлова Гора
 • Центрум
 • Шарлеј
 • Бжозовице
 • Камен
 • Бжежини Шлонске
 • Велка Домбровка

Население[уреди | уреди извор]

Според податоци од Полската Централна статистичка служба од 1 јануари 2014 година, населението на градот изнесува 57.148 лица. Густината е 1.429 лица на километар квадратен.

Демографија[уреди | уреди извор]

 • 1905 - 8 094
 • 1941 - 24 500
 • 1950 - 22 944
 • 1960 - 32 226
 • 1970 - 36 400
 • 1980 - 64 321
 • 1990 - 68 502
 • 2000 - 61 590
 • 2009 - 58 675

Наводи[уреди | уреди извор]