Пјатково (Тјумењска област)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Пјаткаво е село во општината Упоровски во областа Тјумен, Русија. Тоа е административен центар на општината за руралната населба Пјатковское. Селото има 11 улици. Се наоѓа на 2 часа пред Москва. Суклем е најблиската населба до Пјатково и е оддалечена 6 километри. [1]

Има само еден автобус што патува од Тјумен до Пјатвако. [2]

Во 2019 година, рудните пластови во близина на Пјатково биле темелно проучени и основани се четири палинолошки склопови [3] и тие сè уште се изучуваат.

Просечната куќа во Пјатково се продава за околу 940.000 рубли (1.900.000 УСД). [4]

Клима[уреди | уреди извор]

Пјаткаво просечно има 0,6 сантиметри врнежи од снег, воздушен притисок од 1017 милибари,УВ индекс 3 и просечно 3007 часа сончева светлина годишно.

  1. „Село Пятково Упоровского района Тюменской области“. www.komandirovka.ru (руски). Посетено на 2021-01-24.
  2. „Bus route 533 (Tyumen' - Pyatkovo) on the map of Tyumen“. wikiroutes.info (англиски). Посетено на 2021-01-24.
  3. Kuzmina, O. B.; Khazina, I. V.; Smirnov, P. V.; Konstantinov, A. O.; Agatova, A. R. (2019-11-01). „Palynological Profile and Depositional Environment of the Ishim Formation (Upper Miocene) in Tobol–Ishim Interfluve, Western Siberia“. Stratigraphy and Geological Correlation (англиски). 27 (6): 707–727. doi:10.1134/S0869593819060042. ISSN 1555-6263.
  4. „Продам четырехкомнатную вторичку в селе Пятково в районе Упоровском Упорово 60.0 м² этаж 1/1 850000 руб“. Multilisting (руски). Посетено на 2021-01-24.[мртва врска]