Пјарну (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пјарну
Pärnu jõgi.jpg
Местоположба
Физички особености
УстиеРишки Залив
Должина144 км
Особености на сливот

Пјарну (естонски: Pärnu jõgi) е река во Естонија што се влева во Ришкиот Залив кај градот Пјарну. Со 144 км, таа е меѓу најдолгите реки во Естонија, со речен слив од 6.920 км² и просечен истек од 64,4 [[м3/с]].[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Раководен план за сливот на реката Пјарну“ (PDF). AS Maves. Посетено на 9 ноември 2009. (естонски) (англиски)

Координати: 58°23′N 24°29′E / 58.383° СГШ; 24.483° ИГД / 58.383; 24.483