Пчелести колибрија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пчелести колибрија
Пчелести колибрија
Calypte helenae ampliado.jpg
Пчелесто колибри (Mellisuga helenae)
Научна класификација [ у ]
Класа: Птици
Ред: Пиштарковидни
Семејство: Колибрија
Потсемејство: Вистински колибрија
Род: Пчелести колибрија
Brisson, 1760

Пчелести колибрија (науч. Mellisuga) — род птици од семејството на колибријата (Trochilidae). Родот е утврден од францускиот зоолог Матирен Жак Брисон во 1760 г. и опфаќа два вида:[1]

Името Mellisuga е кованка од латинските зборови mel или mellis („мед“) иsugere („смукање“).[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ITIS Report: Mellisuga. Integrated Taxonomic Information System. Посетено на 24 November 2014.
  2. Jobling, James A. (2010). The Helm Dictionary of Scientific Names. London, UK: Christopher Helm. стр. 249. ISBN 978-1-4081-2501-4.