Пфликуф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пфликуф
Место во Торгау
Грб на Пфликуф
Пфликуф is located in Германија
Пфликуф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Северна Саксонија
Град Торгау
Место единици 9
Основни податоци
Површина 48,25 км2
Надм. височина 92 м
Население 2.456  (31 декември 2006)
 - Густина 51 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TO
Пошт. бр. 04860, 04889
Повик. бр. 03421, 034221
Координати 51°30′N 13°0′E / 51.500° N; 13.000° E / 51.500; 13.000Координати: 51°30′N 13°0′E / 51.500° N; 13.000° E / 51.500; 13.000

Пфликуф (германски: Pflückuff) — село и поранешна општина во округот Северна Саксонија, во Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2009 година е дел од градот Торгау.